Meseszép, sk. ajándékok
Petr@ 2006.12.17. 20:40
Ecset, tű, cérna, olló... ha jól bánsz velük, ajándékok egész sorával kápráztathatod el a családot és a barátaidat. Ünnepi csészealátét, csillogó gyöngysor, festett borosüveg, teásdoboz... egyedi meglepetések minden korosztálynak.
Ajándéktasakok
Anyag:
• piros, zöld, vörösarany és ezüstszínű csillámos festék • aranyszínű akrilfesték • natúr ajándéktasakok • karácsonyi szalvétamotívumok • ragasztólakk • díszszalag • olló • ecset • lyukasztó
Elkészítés:
A motívumokat tépjük ki a szalvétából. Válasszuk le a szalvéta legfelső rétegét. A táskákra vigyünk fel ragasztólakkot a motívumok méretének megfelelően. Ezután a motívumot simítsuk a felületre, majd kenjük be még egy réteg ragasztólakkal. Hagyjuk a tasakokat jól megszáradni.
A hátteret fessük aranyszínűre. Szebb lesz a hatás, ha a festéket nem egyenletesen, hanem kissé „foltosan” visszük fel, esetleg sötétebb és világosabb árnyalatokat is használhatunk. A motívumokat díszítsük csillámos festékkel. A táskákat lyukasszuk ki lyukasztóval, majd a lyukakba fűzzünk szalagot a kép alapján.
Karácsonyi borosüveg
Anyagok:
• fekete kontúrfesték • sárga és piros üvegmatrica-festék • fólia • üveg
Elkészítés:
Helyezzük a fóliát a mintaívre, és húzzuk meg a körvonalakat, majd hagyjuk megszáradni. Ezután fessük ki a színes mezőket. Miután a motívum teljesen megszáradt, óvatosan húzzuk le, és ragasszuk az üveg oldalára.
Ötlet: Még díszesebb lesz az üveg, ha a még nedves piros festékbe piros csillámport szórunk, illetve a virág közepét apró gyöngyökkel díszítjük.
Tippünk: További ajándék- és dekorációs ötleteket, sablonokat találsz a Cser Kiadó gondozásában megjelent Csillogó karácsonyi díszek és az Új karácsonyi üvegfestés című könyvekben.
Dobozba zárt aromák
Az egyedien festett és lakkozott fémdobozokkal örömet szerezhetünk mindazoknak, akik szeretik a kávét, a teát, a fűszereket, vagy bármilyen apróbb tárgynak lelkes gyűjtői.
A mintát a dobozokhoz mi szolgáltatjuk, a feliratokat szükség szerint lehet változtatni. A jól záródó fémdobozok színükkel az ünnep hangulatát idézik, de elképzelhető más színösszeállításban is attól függően, milyen környezetbe teszik majd le az angyalkák... Megvalósítható 2200 forintból.
Alapanyagok:
• fémdobozok – háromdarabos szett (941 Ft/3 db) • akrilfesték – sötétvörös, bordó, sötétzöld és élénkzöld (290 Ft-tól) • arany kontúrfesték (890 Ft) • magasfényű lakk (816 Ft)
Egyéb kellékek: • ecset, alkoholos filctoll, vonalzó, cérna
-Az elkészítés menete:
1. A csíkok festése
Tervezzük meg a csíkok elhelyezkedését és szélességét, valamint a felirat helyét a papíron. Mérjük rá ezeket a méreteket a fémdobozokra, és vonalzó mellett húzzuk meg a vonalakat alkoholos filccel. Fessük ki a sávokat a megfelelő színekkel. Igyekezzünk az ecsetet mindig egy irányba húzni, mert az ecsetvonások meglátszódnak a felületen. Száradás után, ha szükséges, fessük át a csíkokat még egyszer.
2. Díszítés aranykontúrral
Kontúrozzuk a színes sávok találkozását arannyal. A vonal úgy lesz a legegyenesebb, ha a kontúrozó csőrét nem érintjük a felülethez. Ceruzával rajzoljuk fel a feliratot, húzzuk át ezeket is a kontúrfestékkel, majd keretezzük ugyanígy a címkét is. Díszítsük a dobozt pöttyökkel, és rajzoljuk fel a csillagokat is a doboz oldalaira és a tetejére. A kontúrfesték száradása után kenjük át a dobozok oldalát és tetejét magasfényű lakkal. Ez nemcsak tartósabbá teszi a díszítést, de porcelánszerű csillogást is ad az ajándék dobozoknak.
Mi kerül a csésze alá?
Ezek a puha filcalátétek tökéletes kiegészítői lehetnek a terítéknek, amikor a tél forró italait, a teát, a fűszeres forralt bort vagy a gőzölgő puncsot kínáljuk. A színes filclapokat egy-két óra alatt akár a gyerekek is összeöltögethetik, ezért az ünnep előtti utolsó napokban is elkészíthető nagyszerű ajándék lehet minden korosztálynak. A színösszetétel tetszés szerint változtatható. Megvalósítható 2380 forintból.
Alapanyagok (egy kanna- és két poháralátéthez):
• vastag filclapok – piros, narancs és ciklámenszínű (598 Ft/35 × 45 cm-es lap) • univerzális erős ragasztó vagy ragasztóspray (570 Ft) • aranyszínű flitter (60 Ft/2 g)
Egyéb kellékek: olló, cérna, tű, ceruza, filctoll
Az elkészítés menete:
1. A rétegek ragasztása
A mellékletben található csillagokat másoljuk egy papírlapra, és vágjuk ki. Vágjunk a filcekből csillagonként három különböző színű, a mintánál nagyobb négyzetes darabot. Helyezzük a sablont a legfelülre szánt rétegre, és filctollal rajzoljuk körbe, majd ragasszuk a rétegeket egymásra.
2. A csillagok szabása
Miután a ragasztó teljesen megszáradt, éles ollóval vágjuk ki a csillagot. (Ne aggódjunk az anyag vastagsága miatt, mivel a filc puha, menni fog!) A sarkoknál az olló hegyével óvatosan két irányból vágjuk be a filcet.
3. A díszítés
Varrjunk fel egy-egy flittert a csillag csúcsaiba úgy, hogy a tűvel átöltünk az alátét másik oldalára, és egy másik flittert azon az oldalon is rögzítünk. Így az alátét mindkét oldalát használhatjuk.
Ráadás ötlet: Attól függően, hogy kinek szánjuk az ajándékot, más-más színösszeállításban is elkészíthetjük az alátéteket: idősebbeknek visszafogottabb színekben, pasztellárnyalatokból, fiataloknak vidám, harsány színekből. Flitter helyett felvarrhatunk akár gyöngyöket vagy szalagot is.
Tündöklő meglepetés
Szeretnénk valamilyen különleges, saját kezűleg készített kerti dekorációval megajándékozni barátunkat, ismerősünket? Felejtsük el a szokványos ajtókoszorúkat, kültéri izzósorokat! Készítsünk lépcsőre, bejárati ajtó elé állítható, világító ajándék dobozokat, melyek barátságos fényeikkel csalogatnak a bejárat felé. Egy doboz megvalósítható 180 forintból.
|
Alapanyagok:
• polipropilén lapok, 70 × 100 cm-es (430 Ft) • színes karácsonyi szalagok (60 Ft-tól/m) • univerzális erős ragasztó (590 Ft) • elemes lámpafüzér (290 Ft-tól)
Egyéb kellékek: szorítócsipesz, sniccer, fémvonalzó, ceruza
-Az elkészítés menete:
1. Vágás és hajtogatás
A dobozok méretei: 15 × 15 × 15 cm, 20 × 20 × 20 cm, 12 × 15 × 12 cm. Rajzoljuk fel ceruzával a dobozok és a tetők mintáját a polipropilén lapra. Fémvonalzó mellett vágjuk ki a mintákat. A hajtásvonalakat karcoljuk át a sniccer enyhébb nyomásával, végül hajtsuk meg óvatosan az oldalakat és a ragasztási füleket a vonalzó mellett.
2. Ragasztás
Hajtsuk formára a dobozt. Az oldalsó fület kenjük be ragasztóval a képen látható módon, hagyjuk kissé szikkadni, majd erőteljesen nyomjuk a fület a dobozhoz. Csipesszel meg is fogathatjuk, míg a ragasztó megköt. Ragasszuk meg a doboz alját, majd állítsuk össze a doboztetőt is.
3. Díszítés
A dobozt és a tetőt külön díszítsük szalaggal, hogy a tető levehető legyen. Vezessük át a szalagot a doboz alatt, és a 3 cm-rel hosszabbra levágott széleket hajtsuk be a doboz belsejébe, és rögzítsük egy csepp ragasztóval. A doboz másik oldalát és a tetejét is szalagozzuk, de a tetőn az egyik szalag közepére előzőleg készítsünk masnit. Helyezzük az elemes izzósort a doboz belsejébe.
Pompa karácsonyi színekben
A gyöngyfűzés sokak számára az egyik legkedveltebb foglalatosság, ezért bizton nagy népszerűségre számíthat ez a karácsony színeiben pompázó nyakék. Különlegességét a különböző nagyságú és
formájú gyöngyökből fűzött sorok, valamint a csillogó organzaszalag kombinációja adja. Gyorsan és egyszerűen elkészíthető, ezért kisebb és nagyobb, ügyes kezű lányok megfűzhetik ajándékba – akár egyéb színvariációkban is. Megvalósítható 920 forintból.
Alapanyagok:
• 30 cm zöld organzaszalag – 1 cm széles (80 Ft/m) • 2 db fém köztes elem (120 Ft/4 db) • 1 db sötétpiros, nagyméretű gyöngy – 10 mm-es (30 Ft/db) • 2 db szalagzáró elem a szalag szélességében (150 Ft/4 db) • 1-1 zacskó szalmagyöngy, illetve 2-4 mm-es kásagyöngy – sötétpiros és sötétzöld (60–190 Ft/15 g) • 10-12 szem ezüstszínű kásagyöngy • 6-8 db különböző méretű és formájú, sötétpiros gyöngy (7–60 Ft) • 2 db háromlyukú végzáró elem (90–150 Ft) • 1 db delfinkapocs (140–160 Ft/4 db) • 3 db szerelőkarika (80 Ft/10 db) • 6 db stopper (100 Ft/10 db)
Egyéb kellékek: 0,25-ös damil (40 Ft/5 m), kisméretű laposfogó (390 Ft)
-
Az elkészítés menete:
1. Az organzaszalag
Húzzunk a szalag egyik végére egy fém köztes elemet, a sötétpiros, nagyméretű gyöngyöt és egy újabb köztes elemet szorosan egymás mellé. A szalag végeit fogjuk be egy-egy szalagzáró elembe, és nyomjuk össze ezeket szorosan a laposfogóval, hogy biztosan tartsák a vékony szalagot.
2. A szálak rögzítése
Vágjunk hat szál 60 cm-es damilt. Fogjunk össze két-két szálat, az egyik végükre húzzunk fel egy stoppert. Fűzzük át kettesével a szálakat a záróelem lyukain, a szálvégeket bújtassuk vissza a stopperen, amelyet a fogóval nyomjunk össze. Legalább 5 mm-es szár maradjon, nehogy kicsússzon a fémgyűrűcskéből.
3. A fűzés
A damilszálakra fűzzünk fel 45 cm hosszúságban különféle gyöngyöket, de szálanként csak egyfélét, kivéve az utolsót. A hatodik szálra zöld kásagyöngyök kerüljenek, melyre 10 szemenként fűzzünk két ezüst kásagyöngyöt, közöttük egy-egy nagyobb piros gyönggyel. A damil végeit bújtassuk vissza az utolsó szemeken, kicsi celluxot is ragaszthatunk rájuk, hogy megakadályozzuk a gyöngyök lefutását.
A záróelemen rögzített szálpárokat copfszerűen fonjuk össze. A fonatot igazítsuk ívesre úgy, hogy a gyöngyszemek szépen egymáshoz simuljanak. Mérjünk ki rajta 35 cm-t, és a felesleges gyöngyöket húzzuk le a damilról. A kezdésnél leírtak szerint stopperrel kapcsoljuk a másik háromlyukú záróelemhez.
4. Az összeállítás
Csatlakoztassuk az organzaszalag egyik végét és a gyöngysort egy szerelőkarikával. A szalag másik végére is tegyünk egy karikát, illetve egy delfinkapcsot a gyöngysor szabad végéhez.
|